Exkurzia do Banskej Štiavnice

V posledný deň pred jesennými prázdninami sme sa s 9.A a 9.C triedou vybrali do Banskej Štiavnice navštíviť dve múzeá. Ako prvé sme navštívili Banské múzeum v prírode. Najskôr mali žiaci krátku prednášku o živote baníkov, kde sa zároveň aj dozvedeli význam slovného spojenia – „mať na rováši“. Potom sme sa vybrali do šachty po stopách baníkov, ale najskôr sme sa museli pripraviť. Obliekli sme si prilbu, plášť a lampu a hor sa do podzemia. Museli sa držať pokope, aby sme tam nezablúdili. Pán sprievodca nám dokonca aj zhasol všetky svetlá a my sme sa na chvíľu ocitli v úplnej tme. Prezreli sme si rôzne časti bane (aj novšie aj staršie časti). Miestami nám bolo tesno a museli sme si dávať pozor na hlavy. Ale nakoniec sme v plnom počte vyšli z bane a pokračovali sme do Mineralogického múzea – Berggericht. Žiaci tu mali možnosť vidieť rôzne minerály a horniny z rôznych kútov sveta. Aspoň si trochu vizuálne pripomenuli učivo z biológie a tak trochu aj z chémie, keďže tu mali vystavené aj niektoré prvky. Na mineráli sa žiaci pozreli aj bližšie – pod mikroskopom. Niektorých zaujalo krásne sfarbenie minerálov, iných očarili minerály s obsahom rádioaktívnych prvkov. Dokonca sme našli aj mineráli s jedovatými prvkami. Skrátka skoro pre každého niečo. A týmto sme ukončili pekný deň strávený v Banskej Štiavnici.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS