Hovorme o jedle

Cieľom súťažno-vzdelávacej aktivity je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť detí, mládeže a dospelých pri budovaní spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a vhodného životného štýlu, schopnosti prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, povedomia o význame potravín pri podpore regionálneho rozvoja, zamestnanosti a ochrane životného prostredia.

Počas týždňa HOVORME O JEDLE od 16. októbra 2017 do 20.októbra 2017 sa žiaci našej školy pod vedením koordinátorov Zdravej školy zapojili do týchto aktivít a vybrali si dennú tému: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky.

1. súťažno-vzdelávacia aktivita "HOVORME O JEDLE"
2. výtvarná súťaž "CHUTNÉ MAĽOVANIE"
3. literárna súťaž "PREČO POTRAVINY NEPATRIA DO KOŠA"

Všetky súťažné príspevky sme zaslali do súťaže.

Z.K.

Barbora Vajdová, 6.ročník

Prečo potraviny nepatria do koša

Vždy, keď sa táto téma objaví v škole, každý sa nad tým zamyslí, ale keď s ňou už nepracujeme, nikto si na ňu nespomenie. V podstate, je stále aktuálna, ale my ju ignorujeme.

Potraviny nepatria do koša, veď je to jedlo! Ľudia, spamätajte sa! V Keni nemajú to, čo máme my! Musíme si to vážiť! Máme obchody, nákupné centrá, niektorí aj svoje záhradky... a stále plytváme jedlom. Kupujeme tony jedla, ktoré nespotrebujeme. Takže, všetkých prosím, kupujte len to, čo spotrebujete a odpad ponúknite tomu, kto to ešte vie využiť! Ďakujem.

Karolína Letková, 6.ročník

Prečo potraviny nepatria do koša

Nikdy v histórii ľudstva sa neplytvalo viac potravinami ako je tomu teraz.

Reštaurácie, hotely, cukrárne, obchody s potravinami, ovocím, zeleninou... produkujú ročne veľké množstvo odpadu z potravín. Dôvody sú na to rôzne: potraviny sú po dobe spotreby, majú poškodený obal, ovocie a zelenina nevyhovuje veľkosťou alebo farbou, chlieb je deň starý a pod.

Nápadov, ako úplne predísť vzniku alebo aspoň znížiť množstvo odpadu z potravín, je množstvo. Napríklad, začnime kupovať len to, čo naozaj zjeme! V predajniach by mohli objednávať menšie množstvá chleba a pečiva. Pekári by mohli piecť menšie bochníky , aby boli na pulte vždy čerstvé a zjedli ich skôr, ako sa stihnú pokaziť. Kupovať by sme mohli aj menšie množstvá ovocia a zeleniny, pretože, keď sa nesprávne a dlho skladujú, strácajú na svojej hodnote a kvalite. Najdôležitejšie je mať doma len také množstvo potravín, ktoré sme schopní v krátkej dobe zjesť! Aj v reštauráciách by mohli ponúkať také jedlá, o aké majú zákazníci najviac záujem. Nevariť jedlá, ktoré nakoniec skončia v koši.

Jedlá a potraviny, ktoré sa nespracujú alebo nezjedia, môžu pomôcť druhým. V dnešnej dobe vidíme na uliciach a v rodinách veľa ľudí, ktorým jedlo chýba, len netreba mať „ zatvorené oči „ .

Lenka Jušková, 6.ročník

Prečo potraviny nepatria do koša

Náš smetný kôš je stále plný. Nachádzajú sa v ňom rôzne papieriky, obaly, ale často aj potraviny.
Prečo vyhadzujeme jedlo, keď veľa ľudí na svete ho nemá?

Niekedy si naša mama myslí, že zomrieme hladom, a tak kúpi viac potravín, ako dokážeme zjesť. Lenže naše malé jazýčky jedia radšej čokoládu, keksíky, chipsy, cukríky, ktoré si kúpime po ceste domov a nie uvarené jedlo. Mama po pár dňoch vyhadzuje pokazené jedlo do koša. Končí v ňom aj nedojedená desiata či zhnité nahryznuté ovocie. A chudák kôš je plný a smrdí. Mama zbytočne míňa veľa peňazí v obchodoch na potraviny.

Myslím si, že to nie je správne. Jedlo by nemalo končiť v koši. Vždy, keď nejaké jedlo vyhodíme do koša, mali by sme si spomenúť na ľudí, ktorí hladujú a na tých, čo ťažko pracujú, aby nám dennodenne zabezpečili bohatú ponuku potravín.

Natália Baranová, 6.ročník

Prečo potraviny nepatria do koša

Na svete je veľmi veľa ľudí, ktorí nemajú čo dať do úst. My máme to šťastie, že sme sa narodili do rodín, ktoré nám vedia zabezpečiť stravu každý deň. Napriek tomu si to niektorí nevážia. Keď vidím, ako žiaci zahadzujú desiatu do koša len preto, že im to nechutí, dosť ma to zaráža a som z toho smutná. Určite si neuvedomujú, že niektoré deti vo svete hladujú. Mohli by sme to napraviť! V školách a v zamestnaniach by sa mohlo zaviesť zbieranie nadbytočných potravín. Uložili by sa ďalej na určené miesto, kde by si ich mohli zobrať napríklad bezdomovci alebo rôzne sociálne slabé rodiny.

Potraviny by nemuseli skončiť v koši a pomohlo by sa mnohým hladným ľuďom.

Highslide JS