Zbierka pre psí útulok

V zimných mesiacoch prebieha na našej škole zbierka starého textilu, hračiek a krmiva pre psí útulok. Žiaci, učitelia i rodičia, tak majú možnosť pomôcť nechceným a opusteným zvieratám, mačkám a psom, ktorí našli svoje útočisko v KS Zvolen.
Počas celého školského roku, po vyučovaní, prebiehajú i návštevy útulku, ktorých sa môžu zúčastniť žiaci všetkých ročníkov.
Deti tu majú šancu vidieť dôsledky zlyhania starostlivosti o zviera. Získavajú skúsenosť a majú možnosť utvoriť si vlastný názor na túto problematiku.
Najväčší nadšenci tak prostredníctvom školy získavajú prvý kontakt na útulok, a sami ďalej navštevujú psíkov, aby ich mohli chodiť venčiť. Samozrejme so súhlasom rodiča a po vybavení potrebnej dokumentácie.
Tu sú niektoré ich názory po návšteve útulku:

N.Laurová, 4.ročník :„Mám rada psíkov. Návšteva útulku mi priniesla radosť. Mohli by sa mať lepšie, keby mali majiteľa a keby im nebola zima.“

V.Wágnerová, 4.ročník : „V útulku som ešte nebola. Páčilo sa mi tam. Chcela som vidieť aké sú všetky rasy psov.. Psi sú tam opustené, mali by si ich adoptovať.“

Máme tu i príspevok od dobrovoľníčky z našej školy, ktorá do útulku chodí psíkov už i venčiť:

„Ahojte, volám sa Zuzka Mullerová (6.ročník) a som útulkáčska dobrovoľníčka. Ak to náhodou neviete útulok alebo karanténna stanica sa nachádza na Balkáne konkrétne je to Unionka 7981/17.
A čo to vlastne znamená? Znamená to že chodím venčiť psíkov, takže im vlastne pomáham, lebo byť celý deň zavretý vo voliére nie je nič moc. Baví ma prechádzať sa s nimi popri Hrone a aj keď si niekto môže myslieť, že je to nudné, nie je to tak. Je to zábava a napĺňa ma to šťastím. Môžem si sadnúť a vyčesať ich, alebo im dať piškótku, ak nie sú na veterinárom predpísanej diéte.
Keď chodím venčiť, spoznávam veľa psíkov. Takto som sa spoznala napríklad s Jankom, Marienkou, Jacksonom, Dixonom, Donnou, Rexom alebo Zoranom. Chodiť do útulku ma baví, veď prečo nepomôcť psíkom, ktorí to potrebujú? A ešte pomáham aj sebe. Ako? No predsa tak že sa hýbem!“

V.Dvoranová zo 6.ročníka zase vraví: „Ja rada chodím do útulku, lebo sú tam roztomilé psi a mačky. Keď chodím venčiť psi vidím, že sú šťastné. Mám radosť, keď ich môžem hladkať. Občas im donesiem nejakú maškrtu, alebo nejakú hračku. Keď tam prídeme, tak nám vyberú psíka, hocijakého, a ideme ho venčiť. Niekedy zoberieme kefy a vyčešeme ich. To venčenie je zábavné a baví ma. Už som spoznala troch psíkov, sú veľmi milí. Sú tam psi pokojné i hravé a tí dosť ťahajú. Chodenie do útulku ma baví aj bude baviť.“

Ako pomôcť, pozri:
Prečo sú zvieratá pre deti dôležité: